رسوب زدایی کتری برقی
روش‌های رسوب زدایی کتری برقی

کتری برقی یکی از وسایل کاملا کاربردی و مفیدی است که وجود آن در آشپزخانه‌ها باعث می‌شود تا در انجام کارهای خود، سرعت بیشتری داشته باشید. در حقیقت کتری برقی با فشاری که با استفاده از الکتریسیته بر آب موجود در خود وارد می‌کند باعث می‌شود تا آب، در زمان کم‌تری به جوش آید. با تمامی محاسنی که کتری برقی دارد اما این کتری نیز مانند سایری کتری‌ها و سماورهای دیگر، دچار رسوب می‌شود. بسیاری از افراد نمی‌دانند که باید با چه شیوه‌ای اقدام به رسوب زدایی از کتری برقی نمایند. با توجه به این موضوع در ادامه‌ی این مقاله به بررسی روش‌های رسوب زدایی از کتری برقی می‌پردازیم.

رسوب در کتری برقی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید پیش از بررسی روش‌های رسوب زدایی از کتری برقی، در ارتباط با آن آگاهی داشته باشید، این موضوع است که چه چیزی باعث می‌شود تا کتری برقی شما رسوب می‌گیرد. اصلی‌ترین و عمده‌ترین دلیل رسوب گذاری در کتری برقی، وجود گچ در آب مصرفی شما است. در حقیقت جنس رسوب از آهک یا کلسیم کربنات است. این ماده، همان ماده‌ای است که در گچ موجود در آب نیز وجود دارد. زمانی که شما اقدام به جوشاندن آب در درون کتری برقی می‌نمایید، به دلیل اختلاف دمای جوشی که این ماده با آب دارد، همراه با آب، نمی‌جوشد و به دلیل اختلاف چگالی، مقداری از آن در ته کتری برقی ته‌نشین می‌شود. انباشت شدن این مواد با گذر زمان، منجر به تشکیل رسوب در کتری برقی می‌شود.

شیوه‌های رسوب زدایی از کتری برقی

حال که با مفاهیم مرتبط با رسوب موجود در کتری برقی آشنا شدید، در زیر به بررسی روش‌های رسوب زدایی می‌پردازیم.

  1. سرکه‌ی سفید

سرکه‌ی سفید یکی از مؤثرترین موادی است که می‌توانید در ارتباط با پاک کردن رسوب از کتری برقی از آن استفاده نمایید. در حقیقت خواص اسیدی موجود در سرکه‌ی سفید به نحوی عمل می‌کنند که شما می‌توانید با در مدت زمان مناسبی، شاهد رسوب زدایی از کتری برقی باشید. برای انجام این کار نیاز است تا کتری برقی خود را پر از سرکه‌ی سفید نمایید. برای آن که سرکه شروع به رسوب زدایی نماید نیاز است تا برای یک شب تا صبح به آن دست نزنید. صبح روز بعد، سرکه را در ظرف جدایی خالی نمایید. مشاهده خواهید کرد که رسوب کتری برقی از بین رفته است. برای از بین بردن بوی سرکه نیز، چندبار کتری برقی را با آب، پر نمایید.

  1. آب و سرکه‌ی سفید

یکی دیگر از شیوهای مناسب برای رسوب زدایی از کتری برقی، استفاده از ترکیب آب و سرکه‌ی سفید است. شاید برای شما این سؤال پیش آمده باشد که این روش چه تفاوتی با شیوه‌ی قبلی دارد؟ جواب آن در مدت زمان رسیدن به نتیجه نهفته است. در حقیقت زمانی که شما از ترکیب آب و سرکه‌ی سفید برای رسوب زدایی از کتری برقی خود استفاده می‌نمایید، عملا پس از چند دقیقه به نتیجه خواهید رسید.

برای آن که بتوانید این کار را به شیوه‌ی مناسبی انجام دهید نیاز است تا نصف کتری برقی خود را با آب و نصف دیگر آن را با سرکه‌ی سفید پر نمایید. سپس کتری برقی را روشن کرده و تا زمان جوشیدن آب صبر نمایید. پس از به جوش آمدن اب، کتری برقی را خاموش نکنید و تا ربع ساعت اجازه دهید که به جوشیدن ادامه دهد. نتیجه فوق‌العاده خواهد بود چرا که رسوب، از بین رفته‌است. برای از بین بردن بو نیز چندبار در کتری آب ریخته و اقدام به جوشاندن آن نمایید.

 

رسوب زدایی کتری برقی

  1. آب و لیمو

به طور کلی استفاده از موادی که خاصیت اسیدی آن‌ها بالا باشد کمک به سزایی در رسوب زدایی از کتری برقی به شما خواهد کرد. یکی از این مواد، لیمو است. در حقیقت استفاده از ترکیب آب و لیمو برای رسوب زدایی توسط افرادی صورت می‌گیرد که دوست ندارند با بوی سرکه‌ی مرحله‌ی پیشین، دست و پنجه نرم کنند. برای انجام این کار، کتری برقی را با آب پر کرده و نزدیک به 0/05 لیتر به آن لیمو اضافه نمایید و صبر کنید تا آب به جوشیدن ادامه دهد.

  1. جوش شیرین، کربنات و آب

یکی دیگر از شیوه‌های پاک کردن رسوب از کتری برقی استفاده از ترکیب جوش شیرین و آب است. برای انجام این کار نیز مانند دو شیوه‌ی پیشین، جوش شیرینی را به آب اضافه نموده و صبر کنید تا آب به جوش آید. این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از پودر کربنات در این ترکیب باعث خواهد شد تا عملکرد رسوب زدایی از کتری برقی نیز بهبود یابد به همین دلیل نیز پیشنهاد می‌شود تا این ماده را همراه با جوش شیرین به آب، اضافه نمایید.

سخن آخر

کتری برقی یکی از وسایل آشپزخانه است که نگهداری و تمیز کردن آن نیازمند دانستن برخی از نکات است. در این مقاله با بررسی نحوه‌ی رسوب زدن کتری برقی و شیوه‌های رسوب زدایی از آن سعی کردیم تا شما را در این زمینه راهنمایی نماییم.