مراقبت از کف چوبی آشپزخانه
مراقبت از کفپوش‌های چوبی آشپزخانه

این روزها استفاده از کفپوش‌های چوبی به علت زیبایی و جلوه‌ی دو چندانی که به محیط اطراف خود می‌دهند، طرفداران زیادی پیدا کرده است و افراد در مکان‌های مختلف خانه و محل کار خود از جمله آشپزخانه از این نمونه کفپوش‌ها استفاده می‌کنند. از آنجایی که انتخاب و نصب کفپوش‌های چوبی، ممکن است هزینه‌ی زیادی را برای افراد داشته باشد و معمولا افراد ترجیح می‌دهند تا چندین سال، دیگر سراغ تعویض کفپوش‌ها نروند، باید در حفظ و مراقبت این کفپوش‌ها دقت زیادی را خرج کرد.

به ویژه که در محیطی مانند آشپزخانه احتمال خرابی و آسیب رسیدن به کفپوش‌ها بیشتر است، باید احتیاط بیشتری داشت و با روش‌های مراقبت از کفپوش‌ها آشنایی کامل داشت. ما در این مقاله می‌خواهیم به بررسی نکاتی که در مراقبت از کفپوش‌های چوبی در آشپزخانه اهمیت دارد، بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

کفپوش‌ چوبی

قبل از پرداختن به نکات مراقبتی از کفپوش‌های چوبی، به معرفی کلی از کفپوش‌ چوبی می‌پردازیم. چوب، یکی از قدیمی‌ترین عناصری است که در زمان ساخت و ساز ساختمان‌‌ها و خانه به کار می‌رود. هنوز هم آثاری از کفپوش‌های چوبی در ساختمان‌های قدیمی وجود دارد. جنس این کفپوش‌ها از چوب درختان جنگلی است و به همین علت با وجود پرداخت‌هایی که بر روی چوب‌ها صورت می‌گیرد، هنوز هم رگه‌هایی از طرح اصلی چوب وجود دارد که همین باعث زیبایی دو چندان آن‌ها می‌شود.

همچنین وجود تفاوت رنگ و رگه‌های موجود در چوب درختان، باعث تنوع بخشیدن به محصولات چوبی به ویژه کفپوش‌ها شده است. کفپوش‌های چوبی در کنار مزایایی چون جلوه و زیبایی، جلوگیری از اتلاف انرژی، عایق بودن در برابر گرما و سرما و…، معایبی دارند از جمله اینکه احتمال آسیب رسیدن به آن‌ها وجود دارد. اما می‌توان با اجرای روش‌های مراقبتی از این آسیب‌ها جلوگیری کرد. باید در نظر داشت که کفپوش‌های چوبی، انواع مختلفی دارند. در ادامه به معرفی انواع این کفپوش‌ها و راه‌های مراقبتی آن‌ها می‌پردازیم.

 

  1. کفپوش چوبی پارکت

پارکت کفپوش چوبی‌ای است که از جنس چوب درختان طبیعی است و مستقیما از آن‌ها به دست می‌آید. و با توجه به نوع درختانی که از  تهیه می‌شود، می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. زمان نصب پارکت‌ها، سطوح آن را برای براق و یکدست شدن، لاک می‌زنند. برای مراقبت هرچه بهتر از پارکت‌‌ها و جلوگیری از خش افتادن و از دست ندادن جلای اولیه، باید عمل لاک زدن و ساب زدن پارکت‌ها را هر چند سال یکبار تکرار کرد.

همچنین از آنجایی که آسیب پذیری پارکت‌ها با اجسام نوک تیز تقریبا بالاست، تا جایی که می‌توانید سعی کنید که همیشه پارکت‌ها را تمیز نگه داشته و مرتب گردگیری کنید؛ زیرا وجود گرد و خاک بر روی پارکت ممکن است موجب ساییدگی آن شود. علاوه بر این‌ها در بین انواع کفپوش چوبی، پارکت مقاومت کمتری در برابر رطوبت دارد، از این رو می‌توان گفت برای محیطی مانند آشپزخانه خیلی مناسب نیست؛ اما اگر انتخابتان برای آشپزخانه پارکت بود، تا جای ممکن از خیس شدن آن جلوگیری کنید.

  1. کفپوش چوبی لمینت

کفپوش چوبی لمینت همانند پارکت از جنس چوب بوده اما برخلاف آن، مستقیما از چوب درختان ساخته نشده و از جنس چوب فشرده می‌باشد. و مانند پارکت، سطح خارجی آن می‌تواند دارای طرح‌های و رنگ‌های متفاوتی باشد.

کفپوش لمینت با وجود مقاومت بیشتری که نسبت به پارکت در برابر رطوبت دارد، برای مکان‌هایی با رطوبت بالا مناسب نیست. همچنین با وجود مقاومت نسبتا خوبی که لمینت‌ها در برابر خراشیدگی دارند، اما باید برای مراقبت بیشتر آن‌ها را از گرد و غبار و ریزه سنگ‌ها و موارد دیگر، دور نگه داشت.

 

  1. کفپوش وینیل یا PVC

به طور معمول در آشپزخانه و دیگر مکان‌هایی که بیشتر در معرض رطوبت و خیس شدن هستند، از کفپوش‌های PVC استفاده می‌شود. کفپوش‌های PVC، از جنس چوب نیستند، بلکه در طرح چوب و از جنس پلاستیک فشرده می‌باشند.

مهم‌ترین مزیت این کفپوش نسبت به کفپوش‌های دیگر، قابل شست‌و شو بودن آن است. البته باید در نظر داشت که این جنس این کفپوش‌ها به خوبی پارکت و لمینت نبوده و ضخامت کمتری نسبت به آن‌ها دارد. از این رو باید از اجسام نوک تیز بر روی آن مراقبت کرد و مانند دیگر کفپوش‌ها به صورت مداوم و منظم گردگیری نمود.

 

مهم‌ترین نکات مراقبت از انواع کفپوش‌های چوبی:

  • گردگیری مداوم و دور نگه داشتن کفپوش‌ها از گرد و غبار و ریزه سنگ‌ها
  • لکه گیری و پاک کردن بلافاصله‌ی انواع لکه‌ها
  • استفاده از فرش یا قالیچه برای مراقبت بیشتر در جاهایی که تردد بیشتر است.
  • قرار دادن پد مخصوص پایه‌های مبل و صندلی برای جلوگیری از خراشیدگی
  • تعمیرات به موقع کفپوش‌ها در صورت آسیب رسیدن

 

سخن آخر

در اینجا با معرفی چند نمونه از پرکاربردترین کفپوش‌های چوبی، روش‌های مراقبت از آن‌ها را بیان کنیم. از مهم‌ترین نکاتی که در همه‌ی انواع کفپوش باید رعایت کرد، تمیز نگه داشتن و گردگیری منظم، جلوگیری و مراقبت از وسایل نوک تیز را میتوان نام برد. همچنین اگر در حیوان خانگی دارید، مانند سگ و گربه، برای مراقبت بیشتر از کفپوش‌هایتان، ناخن‌های آن‌ها به صورت منظم کوتاه نگه دارید.

 از همراهی شما متشکریم.