افزایش طول عمر لوازم خانگی
افزایش طول عمر لوازم خانگی با 2 کار ساده

برای افزایش طول عمر لوازم خانگی چه نکاتی باید رعایت شوند؟ نگران نباشید ما اینجا هستیم تا در این مقاله به‌وضوح به این نکته بپردازیم و راه‌های افزایش طول عمر لوازم خانگی برقی را نیز برای شما به طور مفصل توضیح دهیم.

لوازم خانگی برقی در آشپزخانه و یا قسمت‌های دیگر خانه، کارهای مفید و کاربردی برای انسان‌ها انجام می‌دهند و بسیاری از مشکلات را نیز ساده‌تر می‌کنند. برای اینکه این لوازم کارایی درستی داشته باشند و در هر زمان به یاری ما بشتابند، باید در نگهداری و مراقبت از آن‌ها، نهایت تلاش خود را انجام دهیم.

در این صورت علاوه بر افزایش کارایی لوازم برقی، طول عمر آن‌ها نیز بیشتر می‌شود و به‌اصطلاح، مدت‌زمان زیادی برای ما کار خواهند کرد. برای نگهداری از لوازم خانگی به‌منظور افزایش طول عمر آن‌ها باید به 2 نوع مراقبت ساده اکتفا کنید که در ادامه آن‌ها را شرح خواهیم داد.

افزایش طول عمر لوازم خانگی
افزایش طول عمر لوازم خانگی

روش‌های اصولی و کلی برای افزایش طول عمر لوازم خانگی

لوازم خانگی شامل یخچال، اجاق‌گاز، لباسشویی، فر و مواردی مانند این‌هاست که روش‌های نگهداری کلی برای همه آن‌ها و روش نگهداری اختصاصی برای هریک از آن‌ها، باید موردتوجه قرار گیرند. به‌عنوان‌مثال، روش نگهداری کلی برای این لوازم، استفاده دقیق از آن‌هاست. استفاده دقیق به چه معناست؟ یعنی بیش از حد توان وسایل از آن‌ها کار نکشیم و به همان مقدار توصیه شده در دفترچه راهنما و یا راهنمایی‌های دیگر در خصوص استفاده از آن‌ها عمل کنیم.

 مثلاً در مورد لباسشویی، بهتر است که باتوجه‌به میزان کیلوی ذکر شده در آن، لباس بریزیم تا لباسشویی نیز توان انجام فعالیت خود را داشته باشد. و یا اگر ذکر شده که نباید موارد سنگین و یا بزرگ را در آن شستشو دهیم به این توصیه به‌دقت عمل کنیم. همین نوع مراقبت برای وسایل دیگر نیز باید رعایت شود؛ پس به این نوع مراقبت، نگهداری و یا مراقبت کلی گفته می‌شود که برای افزایش طول عمر لوازم خانگی، باید رعایت شود.

روش‌های نگهداری مختص به لوازم خانگی

به منظور افزایش طول عمر لوازم خانگی برقی روش‌های گوناگونی وجود دارند. در ادامه به توضیح برخی از پرکاربردترین لوازم و روش‌های نگهداری از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 نگهداری از یخچال

بعد از مراقبت کلی برای افزایش طول عمر لوازم برقی آشپزخانه، نوبت به مراقبت اختصاصی به هریک از وسایل رسید. ما در اینجا یخچال را مورد بررسی قرار می‌دهیم. برای نگهداری از یخچال، حتماً در زمان خاموش بودن برق و یا به‌اصطلاح زمانی که پریز یخچال به برق نیست، سعی کنید تمیزکاری آن را انجام دهید. و هیچ‌گاه کار نظافت را در زمانی که یخچال به برق است شروع نکنید.

یخچال و فریز خود را اگر تمیز نگه دارید و یخ‌های فریزر را نیز از بین ببرید، طول عمر یخچال بالاتر خواهد رفت و مدت‌زمان زیادی در خدمت شما خواهد بود.

یخچال‌ها، یک کندانسور مخصوص برای ازبین‌بردن گرمای بدنه خود دارند. تا مواد داخل یخچال خنک بمانند که اگر این قطعه دچار آلودگی شوند و سیم‌پیچ‌های آن را چربی و گردوغبار بپوشاند، کارکرد یخچال پایین آمده و در نهایت طول عمر آن نیز کاهش پیدا می‌کند. پس به نظافت قسمت پشتی در یخچال نیز دقت کافی داشته باشید. برای این کار، بهتر است از یک جاروبرقی و یا برس نرم برای زدودن کثیفی و زباله استفاده کنید.

افزایش طول عمر لوازم خانگی
مراقبت‌های لازم از لوازم خانگی

نگهداری از فر برای افزایش طول عمر لوازم خانگی

در بحث افزایش طول عمر لوازم برقی، برای مراقبت از فر بهتر است. همانند یخچال تمیزکاری را در نظر داشته باشید ولی حتماً خواهید گفت در فر هیچ‌گونه یخی وجود ندارد. درست است در فری که غذا و یا شیرینی تهیه می‌شود ممکن است بقایای مواد باقی‌مانده باشد. که با استفاده از مواد مخصوص به تمیزکردن فر، می‌توانید آن را مورد مراقبت قرار دهید.

حتی تکنولوژی به حدی پیشرفت کرده است. که برخی فرها، سنسورهای مخصوص به خود را دارند که در زمان اتمام کار فر، به‌صورت اتوماتیک شروع به نظافت فر می‌کنند. در زمان استفاده از فر تا حدامکان سعی کنید از فویل در کف فر استفاده نشود. چراکه فویل ممکن است در مواجهه با شعله گاز، برای المنت‌های حرارتی فر خطرناک باشد و آن‌ها را ذوب کند. و برای همیشه فر را غیرقابل‌استفاده نماید.

هود آشپزخانه

اولین مراقبت در خصوص هود آشپزخانه، تعویض فیلترهاست که باید به آن توجه ویژه‌ای صورت گیرد. فیلتر مهم‌ترین قطعه در یک هود آشپزخانه است که باید برای نظافت آن زمان مشخصی تعیین شود. و باتوجه‌به همان زمان، به شستشو و چربی‌زدایی فیلتر بپردازید. افزایش طول عمر لوازم خانگی که هود نیز شامل آن لوازم است دقت زیادی را می‌طلبد.

فروشگاه اینترنتی برای خرید
جلوگیری از خرابی لوازم خانگی

نگهداری از ماشین ظرف‌شویی برای افزایش طول عمر لوازم خانگی

برای ماشین ظرف‌شویی نیز مانند ماشین لباسشویی، باید از مقدار بار معقولی استفاده کرد تا افزایش طول عمر لوازم برقی را به‌صورت اصولی داشته باشد. و حتماً قبل از قراردادن ظروف، داخل ماشین، مواد و باقیمانده غذاها را توسط یک برس مخصوص این کار، تمیز کرده و سپس در ماشین قرار دهید. تعویض فیلتر ماشین ظرف‌شویی را نیز به طور مرتب و منظم انجام دهید.

البته ممکن است بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده به‌منظور تبلیغ، این نکته را موردتوجه قرار دهند. که نیازی به تمیزکردن ظروف برای ماشین لباسشویی موردنظر نیست و خود ظرف‌شویی این کار را به‌صورت اتوماتیک انجام می‌دهد. ولی در حقیقت، شما به این تبلیغات تخریب‌کننده توجه نکنید. و همیشه ظروف خود را عاری از مواد ضایع و درشت کرده و داخل ماشین قرار دهید.

پس به‌طورکلی می‌توان گفت که افزایش طول عمر لوازم خانگی، به نحوه استفاده از آن‌ها وابسته است. و هر مقدار که از آن‌ها کار غیراصولی بکشید، به همان میزان کارایی خود را از دست خواهند داد. و در صورت استفاده اصولی، طول عمر زیادی خواهند داشت که به آن‌ها می‌پردازیم.

لباسشویی 5 تا 15 سال، یخچال 9 تا 14 سال، اجاق‌گاز تا حدود 15 سال، فریزر 10 تا 20 سال، ظرف‌شویی 9 سال و در نهایت هود 8 تا 15 سال می‌توانند به‌خوبی برای فرد فعالیت معقولی داشته باشند. تمام نکات گفته شده در بالا را اگر رعایت کنیم. افزایش طول عمر لوازم برقی آشپزخانه به این میزان‌هایی که در بالا گفته شد امکان دارد.

فروشگاه اینترنتی برای خرید
لوازم خانگی مختلف

کلام آخر

 اگر موارد مفیدی که در این مقاله به آن اشاره شد را بادقت موردتوجه قرار دهید. و در زمان استفاده و یا حتی بعد از استفاده از لوازم خانگی، مراقبت بیشتری از آن‌ها انجام دهید. لوازم خانگی شما عمر مفیدی خواهند داشت و افزایش طول عمر لوازم خانگی را مشاهده خواهید کرد. و طبق همان میزان استاندارد خود نیز کار خواهند کرد.