آبکاری رادیوم
با آبکاری رادیوم زیبایی زیورآلاتتان را دو چندان کنید

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که زیورآلاتتان کدر شده و دیگر جذابیت سابق را نداشته باشند. زیورآلات، پس از مدتی که در تماس با عرق بدن یا مواد شیمیایی مانند شوینده‌های خانگی قرار می‌گیرند، رنگ خود را از دست می‌دهند و کدر می‌شوند. راه‌های متعددی برای براق کردن زیورآلات شما وجود دارد. می‌توانید از روکش نقره یا طلا استفاده کنید؛ اما راه سومی به نام آبکاری رادیوم نیز وجود دارد.

بسته به این‌که کدام‌یک از روش‌ها برایتان مقدور است می‌توانید آن را انتخاب کنید؛ اما استفاده از روش آبکاری به‌وسیله رادیوم، راهی است که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگر با این روش آشنایی کافی ندارید، بهتر است ما را تا انتها همراهی کنید.

سفیدی زیورآلات خود را به دست رادیوم بسپارید

اگر چرخی در دنیای فلزات گران‌بها و البته سفید بزنید، متوجه خواهید شد که رادیوم سرآمد همگان است. دو ویژگی جذاب این فلز را به این درجه از ارزش رسانده است: در مقایسه با طلا یا حتی پلاتین بسیار کمیاب‌تر است؛ اما اگر ازنظر سفیدی آن را موردبررسی قرار دهید متوجه می‌شوید که از نقره نیز سفیدتر است.

زیورآلاتی که روکش رادیوم دارند و یا به‌اصطلاح آبکاری می‌شوند، ویژگی‌های منحصربه‌فردی پیدا می‌کنند. مثلاً وقتی انگشتر نگین‌دار خود را با رادیوم روکش کنید، نه‌تنها سفیدتر می‌شود؛ بلکه استحکام بیشتری هم در مقابل ضربات پیدا می‌کند. از طرفی درخششی که به انگشتر خود می‌دهید، باعث می‌شود در درخشندگی نگین یا سنگ قیمتی روی آن تأثیر دوچندانی بگذارد.

رادیوم، جلای خاصی به زیورآلات شما می‌دهد.

چرا رادیوم گزینه مناسب‌تری است؟

همان‌طور که پیش‌تر هم ذکر کردیم، رادیوم یکی از جذاب‌ترین فلزاتی است که وقتی محافظ زیورآلات شما می‌شود، از خوردگی آن جلوگیری می‌کند. البته فراموش نکنید که رادیوم کمیاب است. به‌خودی‌خود استخراج نمی‌شود و تنها یکی از محصولات جانبی استخراج پلاتین محسوب می‌شود. همین امر باعث می‌‌شود تا یکی از گران‌بهاترین فلزات باشد. البته نمی‌توان تقاضای زیاد برای آبکاری رادیوم را در افزایش قیمت آن نادیده گرفت.

فراموش نکنید تنها محافظت از زیورآلات نیست که طرفداران را جذب رادیوم کرده است؛ بلکه به دلیل درخشندگی بسیار زیادی که دارد، برق خاصی به جواهرات و زیورآلات می‌دهد که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. یکی از نکاتی که باید بدانید، استفاده از آن برای زیورآلات از جنس طلا است. درواقع آلیاژ طلا به‌خودی‌خود دارای رنگ زرد است؛ اما وقتی با فلز رادیوم پوشانده می‌شود، سطحی سفید و براق پیدا می‌کند. این دقیقاً همان طلای سفیدی است که می‌شناسید.

رادیوم، بله یا خیر؟

آیا استفاده از آبکاری رادیوم را پیشنهاد می‌کنید؟

اگر قرار باشد از رادیوم بر روی طلا یا سایر زیورآلات خود استفاده کنید، بد نیست بدانید که این فلز هم می‌تواند مزایایی داشته باشد، هم خالی از ایراد نیست. به همین دلیل بهتر است قبل از هر اقدامی کاملاً از مزایا و معایب آن آگاه باشید.

یکی از اصلی‌ترین دلایل برای آبکاری رادیوم، درخشندگی بی‌نظیری است که به زیورآلات شما می‌دهد. رادیوم در عین این‌که زیورآلات شما را سفید می‌کند، می‌تواند باعث انعکاس نور شده و جذابیت خاصی به اکسسوری شما بدهد.

شما درواقع زیورآلات خود را با فلزی گران‌بها پوشش می‌دهید و همین امر سبب می‌شود تا مانند سرمایه‌گذاری برای شما عمل کند. این امر می‌تواند هزینه گزافی را به شما تحمیل کند. هرچند نتیجه نهایی چنان خیره‌کننده است که به‌سادگی قیمت نهایی را از یاد می‌برید.

طلای سفید همان طلای زرد باروکشی از رادیوم است.

بااین‌حال توجه داشته باشید، زمانی که برای جواهرات یا زیورآلات خود از آبکاری رادیوم استفاده می‌کنید، باید کمی مراقب باشید. درواقع شما لایه‌ای محافظ بر روی جواهرات خود می‌کشید. این لایه هرچند نقش محافظ را دارد؛ اما خود می‌تواند در طی مدت دچار ساییدگی شده و از بین برود. به همین دلیل آبکاری مجدد باید انجام شود. می‌توانید برای جلوگیری از این امر از خراش دادن و ساییدگی پرهیز کنید. در هنگام کار با مواد شیمیایی خانگی یا حتی رفتن به استخر و جکوزی از زیورآلات خود استفاده نکنید.

سؤالات متداول درباره آبکاری رادیوم

  • آیا برای طلای سفید مجدداً باید از آبکاری رادیوم استفاده کنم؟

بله! زیرا طلای سفید همان‌طور که پیش‌تر هم ذکر کردیم، همان طلای زرد است که با لایه‌ای از رادیوم به رنگ سفید درآمدهاست. درنتیجه پس از مدتی ممکن است دوباره از بین برود و نیاز به تجدید آبکاری داشته باشد.

  • به‌طورکلی پس از گذشت چه زمانی آبکاری از بین می‌رود؟

آبکاری رادیوم بر روی انگشتر طلای زرد که مدام در معرض آب و مواد شوینده است، زمانی حدود یک سال دوام دارد؛ اما در اغلب موارد و با رعایت نکات مراقبتی، بین 2 الی 3 سال می‌توانید از آن لذت ببرید.

  • آیا آبکاری رادیوم برای سلامتی ضرر دارد؟

قطعاً خیر! رادیوم فلزی کاملاً امن است. ضد حساسیت بوده و حتی برای کودکان نیز می‌توانید از آن استفاده کنید. چون این فلز نیکل ندارد، هیچ اثر نامطلوبی بر روی پوست نمی‌گذارد.

  • چگونه انگشتری را که با رادیوم آبکاری شده تمیز کنم؟

ما به شما توصیه می‌کنیم تا این کار را خودتان انجام ندهید؛ زیرا این امر باعث می‌شود که آبکاری با سرعت بیشتری از بین برود؛ اما اگر اصرار دارید تا این کار را خودتان انجام دهید، توصیه می‌کنیم از صابون یا دیگر شوینده‌ها استفاده نکنید. توجه کنید که برای پاک کردن آن حتماً از یک برس بسیار نرم استفاده کنید.

رادیوم زیورآلات شما را در برابر ضربه مقاوم می‌کند.

جمع‌بندی

رادیوم از طلا کمیاب‌تر؛ اما از نقره سفیدتر است. درنتیجه می‌تواند به زیورآلات زیبای شما درخشندگی اضافه کرده و جلوه‌ای بی‌بدیلی به اکسسوری شما بدهد. شاید کمی هزینه آن برایتان گران باشد؛ اما نگران نباشید. تا یک سال توجه همه به زیورآلات شما جلب خواهد شد. آبکاری رادیوم هیچ ضرری برای شما و پوستتان ندارد و می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

همه این مزایا در کنار استحکامی است که این فلز به انگشتر، گردنبند یا گوشواره شما می‌دهد. از طرفی هیچ آثار مخربی بر نگین یا الماس روی انگشتر شما ندارد. این امر به دلیل نارسانا بودن نگین‌ها و الماس‌ها در مقابل جریان برق است. بااین‌حال ما به شما توصیه می‌کنیم به‌جای اینکه طلا و زیورآلات کهنه خود را تعویض کنید، آن‌ها را به کمک رادیوم آبکاری کنید و از این جذابیت لذت ببرید.