سنگ یاقوت کبود
اگر خواهان زیبایی هستید، سنگ یاقوت کبود را فراموش نکنید!

جهان پر از شگفتی‌های بی‌نظیر و زیبایی است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. سنگ‌های زیبا و درخشان در رنگ‌های متنوع وجود دارد که توجه همگان را به خود جلب می‌کند. یکی از این سنگ‌ها، سنگ یاقوت کبود است که برخلاف نامش، تنها به یکرنگ نیست.

این سنگ در رنگ‌های رنگین‌کمانی یافت می‌شود. البته می‌توان گفت غالباً رنگ این سنگ آبی است و علت آن وجود مواد معدنی در این سنگ است. وجود آهن، تیتانیوم، کروم، مس، یا منیزیم از دلایل اصلی رنگ این سنگ معدنی است. جالب اینجا است که به دلیل تفاوت در میزان این مواد، رنگ این سنگ از آبی کم‌رنگ تا نیلی بسیار پررنگ متغیر است.

کارشناسان و همه‌کسانی که به این سنگ‌ها علاقه‌مند هستند؛ به‌خوبی می‌دانند که این سنگ زیبا، یکی از 5 سنگ اصلی و قیمتی موجود در جهان است. هزاران سال است که این سنگ، جزو محبوب‌ترین سنگ‌ها است و در روم و ایران باستان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است.

از یاقوت کبود چه می‌دانید؟

همه‌چیزهایی که باید درباره این جواهر بدانید

همان‌طور که پیش‌تر هم ذکر کردیم، یاقوت کبود، یکی از 5 سنگ‌های قیمتی است. رنگ‌های متعددی که از این سنگ یافت می‌شود، به نام یاقوت کبود فانتزی شناخته می‌شوند. تنها یاقوت سرخ است که به این نام خوانده می‌شود. این یاقوت به دلیل داشتن ماده‌ای به نام کوراندوم به این رنگ درآمده است.

اغلب سنگ‌های قیمتی، غیر از مروارید، از معادن استخراج می‌شوند. برخی از این سنگ‌ها تنها میزان معدودی دارند، به همین دلیل اصطلاح قیمتی را به خود اختصاص داده‌اند. سنگ‌های قیمتی زمانی که استخراج می‌شوند به شکل سنگی خشن و بی‌شکل هستند که با چیزی که دیده‌اید، متفاوت است؛ اما پس از تراش خوردن و صیقلی شدن، تبدیل به جواهر یا به‌اصطلاح دیگر گوهر می‌شوند.

الماس، زمرد، یاقوت سرخ و یاقوت کبود، جزو اصلی‌ترین و گران‌بهاترین سنگ‌های موجود در جهان هستند. باقی سنگ‌ها یا نیمه قیمتی محسوب می‌شوند یا تقریباً از قیمت بسیار کمی برخوردارند. ازنظر سختی، این سنگ پس از الماس و موسانیت، سومین سنگ قیمتی محسوب می‌شود.

نکته جالب‌توجه این است که چون سختی الماس و موسانیت بسیار زیاد است، در اغلب موارد به‌عنوان سنگ تزئینی نیستند؛ اما سنگ یاقوت کبود بیشتر مصرف تزئینی دارد. منظور از سختی این است که این سنگ را تنها به‌وسیله الماس می‌توان خراش داد. همین امر باعث دوام این سنگ شده و آن را یکی از محبوب‌ترین نگین‌ها برای انگشترها و سایر زیورآلات تبدیل کرده است.

این سنگ با نوع برش می‌تواند قیمت متفاوتی داشته باشد.

یاقوت شما چه رنگی است؟

درست است که این سنگ به نام سنگ یاقوت کبود شناخته می‌شود؛ اما رنگ‌های رنگین‌کمانی آن چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. شاید جالب باشد بدانید که این سنگ در رنگ‌های صورتی، زرد، سبز، بنفش و حتی سفید نیز دیده‌شده است.

بهتر است بدانید که در برخی موارد، این یاقوت سفید است که جایگزین الماس می‌شود. دلیل آن اقتصادی‌تر بودن این سنگ است. یاقوت سرخ نیز همان یاقوت کبودی بوده که با رنگ سرخ یافت می‌شوند. در رودخانه‌های کشور سریلانکا، نوعی از این سنگ یافت می‌شود که به رنگ نارنجی است. در میان انواع رنگ‌های یاقوت کبود، این کمیاب‌ترین نوع سنگ است.

ارزشمند، همچون یاقوت کبود

سابق بر این، یاقوت کبود تنها مخصوص خانواده‌های سلطنتی بود. تنها کاهنان اعظم و خانواده‌ سلطنتی اجازه استفاده از این سنگ را داشتند؛ اما چه دلیلی باعث شده است که این سنگ ارزشمند به یکی از قیمتی‌ترین سنگ‌ها تبدیل شود؟

این سنگ در کشورهای مختلفی مانند کامبوج، کلمبیا، هند و کنیا استخراج می‌شود. درست است که افغانستان، استرالیا، نپال، ایالات‌متحده آمریکا و ویتنام هم جزو کشورهای استخراج‌کننده آن هستند؛ اما ازنظر ساختار شیمیایی، این سنگ‌ها با هم متفاوت هستند.

از طرف دیگر نوع برش سنگ یاقوت کبود می‌تواند بر قیمت این سنگ اثر بسیار زیادی بگذارد. درواقع برش این سنگ‌ها بر اساس رنگ سنگ است که تأثیر بسیاری دارد. مرکز سنگ به‌عنوان پنجره آن شناخته می‌شود. نوع برش باعث می‌شود که رنگ و نور انعکاس متفاوتی داشته باشند.

پنجره‌های بزرگ‌تر انعکاس کم‌تری دارند و درنتیجه قیمت آن‌ها هم کمتر است. در برخی از موارد در این سنگ‌ها عیوبی دیده می‌شود که بر کاهش یا افزایش قیمت مؤثر است؛ اما بستگی به این دارد که این عیوب در کدام قسمت سنگ است و آیا حتی پس از برش بازهم دیده می‌شود یا خیر.

در گذشته سنگ یاقوت کبود مختص خانواده سلطنتی بود.

باید کدام یاقوت را انتخاب کنیم؟

سنگ یاقوت کبود، در رنگ‌های متفاوتی یافت می‌شود؛ اما جالب‌ترین آن‌ها سنگی است که با قرار گرفتن در معرض نورهای طبیعی یا مصنوعی، به رنگ‌های مختلفی درمی‌آیند. گران‌قیمت‌ترین یاقوت کبود، به رنگ آبی است؛ اما یاقوت کبودی که به رنگ زرد یافت می‌شود، به دلیل قیمت کم‌تر محبوب‌تر است. از دیگر انواع یاقوت‌ها، سنگ یاقوت کبود ستاره‌ای است. دلیل این نام‌گذاری آن است که عیوب موجود در این سنگ به‌گونه‌ای ترکیب‌شده‌اند که شبیه به ستاره دیده می‌شوند.

سؤالات متداول

  • چه خصوصیتی یاقوت کبود اصل را از یاقوت کبود مصنوعی متمایز می‌کند؟

وجود حباب تنها در سنگ یاقوت کبود مصنوعی دیده می‌شود. اگر در سنگ یاقوت خود حبابی ندید، مطمئن باشید سنگ شما از سنگ‌های قیمتی اصل است.

  • یاقوت‌های کبود شفاف هستند یا یاقوت کبود تیره است؟

توجه کنید که سنگ یاقوت کبود، اصلاً شفاف نیست. سنگ‌های یاقوتی که شفاف باشند، یاقوت روسی هستند که ارزش مادی چندانی نمی‌توان برای آن‌ها قائل شد.

سخن پایانی

قطعاً اگر شما به زیبایی علاقه‌مند باشید، متوجه خواهید شد که سنگ یاقوت کبود، یکی از بی‌نظیرترین سنگ‌های قیمتی است. زیورآلات هر بانو، نشان‌دهنده سلیقه او است. حتماً اگر یکی از انگشترهای زیبا با این نگین را دیده باشید، تصدیق خواهید کرد که زیبایی آن چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

می‌توانید با انتخاب این سنگ همه را انگشت‌به‌دهان نگه‌دارید. حتی گونه‌های فانتزی این سنگ‌ها نیز هرچند مانند یاقوت کبود جذابیت و درخشش ندارند؛ اما می‌توانند شما را مسحور خود کنند. توجه داشته باشید که حتماً سنگ‌هایی را انتخاب کنید که برش آن‌ها هنرمندانه باشد و بر جلوه سنگ شما بیفزاید. در این صورت شما هم زیبایی را در اختیار دارید، هم سرمایه‌گذاری کرده‌اید. انتخاب با شما است!