تراش برلیان
تراش برلیان؛ زیبایی بی‌انتها

الماس، یکی از گران‌ترین سنگ‌هایی است که از معادن استخراج می‌شود. درست است که این سنگ‌ها به‌خودی‌خود گران‌قیمت هستند، اما ارزش واقعی خود را زمانی به دست می‌آورند که تراش ببینند. این ویژگی می‌تواند قیمت یک قطعه برلیان یا الماس تراش خورده را چند برابر کند.

تعجب نکنید. قبل از اینکه وزن الماس بتواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد، این تراش برلیان است که قیمت آن را تا آسمان خواهد برد.

تراشی که الماس برای تبدیل به برلیان متحمل می‌شود، هم می‌تواند به شکل مخروط و هم گرد باشد، اما نکته اصلی در این تراش‌کاری، چندوجهی بودن آن است. با ما همراه باشید تا همه‌چیز را در باب این سنگ‌های قیمتی دریابید.

تراش برلیان
الماس، برلیان تراش نخورده است.

چه چیز به تراش برلیان اعتبار می‌بخشد؟

علت اصلی که تراش برلیان را توجیه می‌کند، در واقع بازتابش نوری است که پس از تراش به چشم می‌خورد. در واقع وظیفه اصلی آن این است که این انعکاس نور را به بهترین صورت انجام دهد. همین ویژگی است که باعث زیبایی خیره کننده برلیان می‌شود.

الماس، پیش از تراش خوردن، خشن و کدر است. این برش‌ها هستند که نور را منعکس کرده و باعث می‌شوند تا شکست نور در دید، باعث درخشندگی بیشتر شود. آنچه به این تراش‌ها اعتبار می‌بخشد. نوع تراش و کیفیتی است که دارد.

در واقع به عبارت ساده‌تر باید بدانید نوع این تراش‌ها، زاویه‌ای که الماس تراش می‌خورد، اندازه وجوه تراشکاری و شکل نهایی آن‌ها، همه و همه بر میزان درخشندگی نهایی تأثیر مستقیم دارد.

معیاری برای ارزش

پس از پایان یافتن تراش برلیان، برلیان‌ها بر اساس چهار رتبه طبقه‌بندی می‌شوند. این چهار دسته، نشان‌دهنده کیفیت تراش بوده و تعیین کننده قیمت نهایی برلیان خواهد بود. آنچه کارشناسان از این رتبه‌ها در می‌یابند این است که ظاهر برلیان‌ها، میزان انعکاس نور و کمیاب بودن آن‌ها در چه درجه‌ای از اعتبار است. بالاترین رتبه در این طبقه‌بندی عالی و ضعیف، پایین‌ترین دسته‌بندی است.

برلیان‌هایی که با دقت هرچه تمام‌تر برش خورده باشند و هدر رفت نور نداشته باشند، یعنی کل نور دریافت کرده را دوباره منعکس کنند، در طبقه عالی قرار می‌گیرند؛ اما بد نیست بدانید که این طبقه تنها 3 درصد از الماس‌های کل دنیا را در خود جای می‌دهد.

هر چه از کیفیت تراش برلیان کاسته شود، این سنگ‌های زیبا در دسته‌های پایین‌تری قرار می‌گیرند. قیراط در دسته‌های پایین‌تر بیشتر ملاک تعیین قیمت است. دسته آخر، برلیان‌هایی هستند که کدرند و نور بسیار کمی را انعکاس می‌دهند.

تراش برلیان
نوع تراش برلیان قیمت را تعیین می‌کند

گرد یا مخروط؟

تراش برلیان، انواع مختلفی دارد. گرد یا مخروط را می‌توان از انواع این برش‌ها نام برد. تراش مخروط از قدیمی‌ترین انواع تراش است؛ اما تراش‌های گرد، تنها چند سال است که توجه همگان را به خود جلب کرده است.

این نوع از تراش، در واقع طراحی مهندسی شده‌ای دارد که به سنگ اجازه می‌دهد نور را در حداکثر ممکن جذب کند. سپس نور می‌تواند از وجوه مختلفی انعکاس یابد و زیبایی بی‌بدیلی را به برلیان می‌دهد.

تراش برلیان گرد، در واقع در اثر تلاش‌های فردی به نام مارسل تولکوفسکی است. او سعی کرد با فرمول‌های ریاضی بتواند قانونی برای برش الماس به دست آورد تا بتواند بیشترین بازتابش را داشته باشد.

فروشگاه اینترنتی برای خرید
تراش برلیان انواع مختلفی دارد

سؤالات متداول

حتماً دوستداران برلیان در پی آن هستند تا اطلاعات کاملتری از این محصول به دست آورند. برای روشن‌تر شدن موضوع و استفاده از تجربه دیگران سؤالاتی را مطرح کرده‌ایم تا با جوانب گوناگون این موضوع آشنا شوید:

  • آیا تنها با نگاه کردن به یک الماس می‌توان تفاوت میان برلیان با رتبه عالی و برلیان با رتبه‌های پایین‌تر را فهمید؟

بله! یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تشخیص رتبه‌بندی الماس، درخشش آن است. هرچه الماس در رتبه بالاتری باشد درخشش بیشتری دارد؛ اما فراموش نکنید اندازه، بزرگی و کوچکی سنگ، نور محل و دستگاهی که برای بزرگنمایی استفاده می‌کنید نیز می‌تواند به شما کمک کند یا شما را گمراه کند.

  • چگونه می‌توان الماسی با تراش برلیان عالی انتخاب نمود؟

درست است که درخشش حرف اول را می‌زند، اما از فاکتورهای دیگر نیز غافل نشوید. مثلاً میزان جلا یا تقارن در سنگ نیز اهمیت دارد. تلاش کنید برلیانی را انتخاب کنید که عمقی بین 59 تا 62 درصد داشته باشند. این میزان بیشترین انعکاس نور را خواهد داشت.

  • آیا تراش برلیان فانتزی برای الماس‌ها وجود دارد؟

خیر! چون تراش برلیان‌ها بیشتر بر اساس فرمول ریاضی و مرتبط به بازتابش نور است، همچنان از برش‌های کلاسیک و نهایتاً گرد استفاده می‌شود.

  • گزارش سوسوزن چیست؟

این گزارش، گزارشی منحصربه‌فرد است که توسط آزمایشگاه‌های انجمن جواهر آمریکا انجام می‌پذیرد. این گزارش نشان می‌دهد برلیانی که تحویل می‌گیرید در چه درجه‌ای از اعتبار است. در واقع این گزارش معتبرترین گزارش موجود در زمینه تراش برلیان محسوب می‌شود. برلیانی که دارای این گزارش است، صاحب خود را از اصل بودن الماس مطمئن می‌کند.

  • سوسوزن چگونه الماس را تائید می‌کند؟

این انجمن برای تائید رتبه برلیان، آن را در معرض هزاران منبع نور مختلف قرار می‌دهد. سپس آتش و فلاش الماس مورد نظر را محاسبه می‌کند. منظور از آتش، جرقه‌های رنگی الماس و منظور از فلاش درخشش سفید آن است.

اگر هنوز سؤالی در ذهنتان باقی مانده است که نتوانسته‌اید آن را در این قسمت بیابید، کافی است با چند کلیک کوچک، آن را از کارشناسان خبره ما بپرسید. مطمئن باشید ما در اسرع وقت پاسخگو خواهیم بود.

تراش برلیان
برای خرید برلیان با افراد با تجربه مشورت کنید

جمع‌بندی برای تراش برلیان

اگر شما هم به الماس علاقه دارید و عاشق تراش برلیان هستید، حتماً به‌خوبی می‌دانید که این تراش‌ها چقدر در زیبایی نهایی برلیان می‌تواند تأثیر داشته باشد. این سنگ زینتی علاوه بر اینکه می‌تواند ارزش مادی داشته باشد، ارزش زیبایی‌شناختی بسیاری دارد و شما را از سایرین چند گام جلوتر خواهد برد.

اما اگر قصد خرید برلیان دارید، بهتر است از محلی آن را تهیه کنید که بتواند شما را از اصالت سنگ و برش‌های آن مطمئن کند. این سنگ‌های زیبای تراش خورده، وقتی بر پایه انگشتر سوار می‌شوند، می‌توانند هزاران برابر بر زیبایی دست شما بیافزایند. قبل از خرید، حتماً با فردی که در این زمینه تجربه دارد، مشورت کنید!