تفاوت قیمت لوازم‌خانگی
صفر تا صد دلایل تفاوت قیمت لوازم‌خانگی را بدانید

یکی از دغدغه‌های امروز جامعه، بازارها و سایت‌های اینترنتی هستند که محصولات خانگی مشابه را با امکانات و گارانتی‌ها یکسان با قیمت‌ها متفاوت عرضه می‌کنند. درحالی‌که بر اساس تأسیس سامانه 124 قانون بر این بود که تمام تولیدکنندگان برای جلوگیری از تفاوت قیمت لوازم‌خانگی، قیمت فروش محصول را روی کالا درج کنند. اما متأسفانه سامانه 124 به‌درستی اجرا نشده است. با ما همراه باشید تا ابهامت درمورد این موضوع را رفع کرده و مسائل اساسی را یاد بگیرید.

تفاوت قیمت لوازم‌خانگی

روزانه شما شاهد هستید که محصول مشابه در بازارهای عرضه کالا و حتی فروشگاه‌های اینترنتی با قیمت‌های متفاوتی به فروشی می‌رسند. اختلاف قیمت لوازم‌خانگی تبدیل به معضل بزرگی در جامعه شده است و لازم است برای حل این مشکل قوانین جدید در جامع وضع شود.

تفاوت قیمت لوازم‌خانگی
دلایل تفاوت قیمت لوازم‌خانگی

برخی از شرکت‌کنندگان تولید لوازم‌خانگی، نرخ‌ها مصوب خود را در جداول سازمانی ثبت کرده‌اند. اما بااین‌وجود نرخ مصوبی در بازار فروش وجود ندارد. حتی با وجود سامانه 124 همچنان فروشندگان کالاها را قیمت و سود خود به فروش می‌رسانند.

ماهیت اصلی سازمان 124 صد و بیست و چهار

سامانه 124 توسط سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده با هدف اطلاع‌رسانی دقیق در زمینه قیمت کالا و خدمات وضع شد. در وضع شدن این قانون این سازمان با مرکز توسعه تجارت الکترونیک نیز همکاری کرد.

تفاوت قیمت لوازم‌خانگی
ماهیت اصل 124 در تفاوت قیمت لوازم‌خانگی

اگرچه این سامانه برای روشن‌کردن قیمت‌های اصلی کالاها راه‌اندازی شد، اما موفق به ازبین‌بردن تفاوت قیمت لوازم‌خانگی، لوازم الکترونیک و… نشد. از طرفی دیگر این سامانه با تورم و قیمت‌ها جدید همپا نبود و این مسئله موجب شد تا نتواند اطمینان مصرف‌کننده را به خود جلب کند و حتی اکثر برندها از ثبت نرخ در این سامانه سرباز زده‌اند.

تورم قیمت ارز، مهم‌ترین عامل تفاوت قیمت لوازم‌خانگی

قیمت ارز به طور مستقیم بر قیمت تمام محصولات اثرگذار است. نوسازی ارز حتی می‌تواند در طول یک شبانه‌روز می‌توان موجب تفاوت قیمت لوازم‌خانگی شود. به‌طورکلی قیمت ارز، محل خرید و کشور سازنده محصول، روش توزیع محصول و حتی بازار تقاضا محصول می‌تواند بر قیمت لوازم‌خانگی اثر بگذارد.

از طرفی دیگر بر اساس قوانین سود فروشنده باید حدود 7 درصد باشد. اما برخی از فروشندگان برای کسب سود بیشتر و سودشان 2 تا 3 درصد بیشتر می‌کنند. به همین ترتیب سرمایه در حال گردش مغازه‌دار یک عامل تعیین‌کننده بر قیمت کالا است. به‌عنوان‌مثال اگر فروشنده مجبور باشد تا فروش روزانه داشته باشد یا اینکه خود نیز اجناس را به‌صورت چکی خریداری کرده باشد، ممکن است کالا با سود بیشتری نیز به فروش برساند.

تفاوت قیمت لوازم‌خانگی
مهم‌ترین عامل تفاوت قیمت لوازم‌خانگی

75 درصد بازار فروش ایران در دست برند خارجی

بازار لوازم‌خانگی، تا چندین سال پیش تقریباً نرخ‌های ثابتی داشته است. متأسفانه امروزه بسیاری از مردم توان خرید لوازم آشپزخانه با این قیمت‌ها را ندارند. رفته‌رفته حضور برندهای خارجی در بازارهای ایرانی گسترش پیدا کرده است. به‌طوری که حدود 75 درصد از بازار فروش لوازم‌خانگی مربوط به برندهای خارجی هست. درحالی‌که در کشور بیش از 600 کارخانه تولید لوازم‌خانگی و 30 برند ایرانی وجود دارد که نه‌تنها 25 درصد از بازار مصرف را تشکیل داده است.

حضور برندهای معتبر آسیایی در بازار ایران

دولت وضع کرده است تا واردات لوازم‌خانگی از برندهای مربوط به کشورهایی اروپایی و فروش آنها در بازارهای ایران ممنوع است. این در حالی است که طی این قانون ممنوعیت برای واردات لوازم‌خانگی کشور کره جنوبی و چین وجود ندارد. بر اساس این قانون، لوازم‌خانگی با برند ایتالیایی، آلمانی، ترک، انگلیس و حتی آمریکایی از بازار فروش ایران خارج می‌شوند. همچنان محصولات دو کشور کره و چین در بازار فروش ایران باقی خواهند ماند. این تصمیم به این خاطر وضع شده است تا از تولیدکنندگان ایرانی حمایت بیشتری شود.

تفاوت قیمت لوازم‌خانگی
تفاوت قیمت لوازم‌خانگی با برند کره‌ای و چینی

اهمیت وجود ضمانت‌نامه و گارانتی

یکی از مهم‌ترین عامل‌هایی موجب اختلاف قیمت لوازم‌خانگی با یکدیگر می‌شود، گارانتی است. در تصور بسیاری از مردم کیفیت محصول با تاریخ گارانتی آن مشخص می‌شود. بسیاری از برندها معتبر ضمن فروش محصول همراه با ضمانت‌نامه 6 ماهه تا 10 ساله، برنامه‌هایی متفاوتی برای تضمین آن دارند.

لازم به ذکر است که امروزه نرم‌افزارهایی جعلی آمده‌اند که می‌توان به‌وسیله آنها محصول تقلبی را اصل نشان داد. برای اینکه با چنین ترفندهای سودجویانه‌ای روبه‌رو نشوید؛ توصیه می‌شود، برای خرید محصول به دنبال نمایندگی‌های معتبر یا سایت‌ها معتبر اینترنتی بروید.

اگرچه تفاوت قیمت لوازم‌خانگی که در شهرهایی چون بانه به فروش می‌رسند، بسیار زیاد است. اما نمی‌توان تضمین کرد که این کاهش قیمت چشمگیر محصول تنها به دلیل نبود ضمانت‌نامه است یا اینکه محصولی که خریداری کرده‌اید کاملاً تقلبی است. وجود گارانتی به شما اطمینان خاطر می‌دهد که اگر در چندین سال آینده متوجه شدید که کیفیت محصول استاندارد نیست می‌تواند آن را به‌صورت رایگان تعمیر کرده یا اینکه آن را به فروشگاه بازگردانید.

تفاوت قیمت لوازم‌خانگی
اهمیت گارانتی و تفاوت قیمت لوازم‌خانگی

گارانتی کردن محصولات اصل توسط شرکت‌های ایرانی

محصولاتی که در شهر مرزی به فروش می‌رسند؛ ضمانت‌نامه ندارد. اما بااین‌وجود به دلیل فرق قیمت لوازم‌خانگی که در بانه به فروش می‌رسند به نبست محصولاتی که در نمایندگی‌ها به فروش می‌رسند، بسیاری مردم علاقه‌مند به خرید لوازم‌خانگی از این شهر هستند.

تفاوت قیمت لوازم‌خانگی
گارانتی کردن و تفاوت قیمت لوازم‌خانگی

فروشندگان این شهر برای کسب رضایت مشتری‌های خود، با چند تعمیرکار قرارداد همکاری بسته‌اند. از طرفی دیگر برخی از نمایندگی‌ها معتبر تهران این امکان را فراهم کرده‌اند که اگر محصولی که خریداری کرده‌اید کاملاً اصل باشد، با دریافت هزینه کالا شما را ضمانت می‌کنند.

علت ارزان‌قیمت بودن محصولات مرزی

به ساکنان مناطق مرزی یک فرصت اقتصادی داده شده است. آن هم که مردم این مناطق می‌توانند تا سقف مشخصی کالا را بدون پرداخت گمرک، عوارض و مالیات از کشورهای همسایه وارد کنند. همین موضوع موجب تفاوت قیمت لوازم‌خانگی شده است که در مرز به فروش می‌رسند.

فروشگاه اینترنتی برای خرید

از طرفی دیگر گفته می‌شود که لوازم‌خانگی لب مرز به فروش رسانده می‌رسند، قاچاق هستند و دارای ضمانت‌نامه و گارانتی نیستند. البته لازم به ذکر است که اغلب گارانتی‌هایی که حتی در معتبرترین فروشگاه‌های تهران به مشتری داده می‌شوند، مربوط به نمایندگی اصل نبوده و تنها فروشگاه با تعدادی تعمیرکار قرارداد بسته است.

فروشندگان شهر بانه ادعا می‌کنند که اغلب گارانتی‌ها موجود در بازار ایران تقلبی هستند و حتی مجبور هستید برای دریافت ضمانت‌نامه حدود 200 هزار تا یک و نیم‌میلیون اضافه‌تر پرداخت کنید. همچنین می‌افزایند که آنها نیز می‌تواند خدمات گارانتی را همراه با محصولاتشان به مشتری ارائه بدهند.

وفور جنس تقلبی در بازارهای بانه

اگرچه بازار فروش بانه تا حدودی در کنترل واردات جنس تقلبی نقش داشته است. اما همچنان حجم قابل‌توجهی از محصولاتی که در این بازار به فروش می‌رسند، تقلبی هستند. بسیاری از لوازمی که در این بازار به فروش می‌رسند، واحد سنجش ندارند. همین موضوع یکی از مهم‌ترین دلایل تفاوت قیمت لوازم‌خانگی شده است.

فروشگاه اینترنتی برای خرید
وفور جنس‌ها تقلبی در بازار و تفاوت قیمت لوازم‌خانگی

متأسفانه برخی افراد سودجو با بسته‌بندی کردم محصولات تقلبی، مشابه نمونه‌های اورجینال قصد گول زدن مردم را دارند. ازاین‌رو توصیه می‌شود که اگر آگاهی و شناخت کافی نسبت به محصولی که قصد خرید آن را دارید، ندارید. اصلاً به سراغ خرید آنها از بانه نروید.

راه‌های تشخیص کالای اصل از تقلبی

یکی از شهرهایی که سال‌هاست به‌عنوان ارزان‌ترین فروشگاه فروش لوازم‌خانگی در بین مردن زبان زد است. از همین رو بسیاری از مردم برای خرید لوازم‌خانگی به‌ویژه لوازم الکترونیک و برقی به این شهر می‌روند. یکی از مهم‌ترین دلایل تفاوت قیمت لوازم‌خانگی در این شهر به نسبت سایر مکان‌ها، نداشتن خدمات گارانتی و پس از فروش هست.

ازآنجایی‌که اغلب محصولات برقی که در این شهر به فروش می‌رسند، باعث شده تا برخی از افراد به فکر سودجویی از مردم بیافتند و محصولات تقلبی را به‌عنوان نمونه‌های اصل به فروش می‌رسانند. برای اینکه شما از کیفیت کالای که خریداری می‌کنید، اطمینان حاصل کنید، بهتر است به سراغ فروشندگان خوش‌سابقه این شهر بروید.

ممکن است تابه‌حال به شهر نرفته باشید و ندانید که کدام فروشندگان قدیمی نراند. اما نگران نباشید راه‌هایی دیگری نیز برای تشخیص اصل بودن کالا نیز وجود دارد. یکی از این راه‌ها این است که شما عکس نمونه‌ها اصل را به‌صورت دقیق مشاهده کنید. سپس مقایسه کنید محصولی که قصد خرید آن را دارید کاملاً اصل باشد.

فروشگاه اینترنتی برای خرید
تشخیص جنس تقلبی از اصل و تفاوت قیمت لوازم‌خانگی

لازم به ذکر است که تطبیق شماره مدل کالا با نمونه‌ها اصل مشابه، راهکار صحیحی برای تشخیص اصل بودن کالا نیست. چرا که برخی از این لوازم‌خانگی از سمت کشورهای همسایه وارد ایران شده‌اند و کد مخصوص به خودشان را دارند.

ارزان‌ترین بازار فروش لوازم‌خانگی در ایران

برخی از مردم بازارهای فروش شهرهای مرزی و به‌ویژه شهر بانه را به‌عنوان ارزان‌ترین بازار فروشگاه لوازم‌خانگی می‌دانند. اما متأسفانه دلیل تفاوت قیمت لوازم‌خانگی در این شهرها بی‌کیفیت محصولاتی هستند. از جمله دلایل ارزان‌قیمتی لوازم‌خانگی می‌توان به موارد زیر اشاره کنند:

 1. وفور جنس‌های تقلبی در بازار فروش
 2. واردات اجناس قاچاق از شهرهای همسایه
 3. فروش محصولات کم‌کیفیت کارخانه‌های بزرگ
 4. فروش محصولات استوک و دست‌دوم به‌جای نمونه‌های اصل

البته باید بگویم که خریدوفروش محصولات تقلبی در شهر بزرگ مثل تهران هم اتفاق می‌افتد. حتی شاهد هستیم که برخی از کارگاه‌های مونتاژ لوازم‌خانگی، محصولات تقلبی به دست مشتری می‌رسانند. البته نمی‌توان گفت که تمامی وسایلی که در این بازار به فروش می‌رسند، تقلبی‌اند.

اما تفاوت در این است که اگر شما محصول تقلبی را از نمایندگی یا فروشگاه معتبر خریداری کنید؛ می‌توانید با اثبات این مسئله لوازم را به فروشگاه برگردانید و مجدد نمونه اصل را خریداری کنید. حتی که محصول که به دست شما رسیده است استوک باشد و شما متوجه آن شوید، می‌توانید محصول را عوض کنید.

خرید لوازم ارزان از عمده‌فروش‌های لوازم‌خانگی

برخی از عمده‌فروش‌های لوازم‌خانگی محصولاتشان را به همان قیمت عمده به‌صورت تک نیز به فروش می‌رسانند. شما می‌توانید برای آشنا شدن با فروشگاه‌های عمده‌فروش به سراغ بورس لوازم‌خانگی در شهر خودتان بروید. البته شما می‌توانید با سرچ در گوگل از لیست قیمت خریدوفروشی لوازم‌خانگی به‌صورت عمده اطلاع بیابید.

در حوزه خرید محصولات عمده شما می‌توانید به‌صورت غیرحضوری نیز اقدام کنید. در این حوزه سایت‌هایی زیادی فعالیت می‌کنند که در امکان دسترسی کاربر به لیست قیمت عمده محصولات را فراهم کرده‌اند. همچنین در این سایت‌ها اطلاعاتی در زمینه تولیدهای این محصولات داده شده است. تا کاربر با روند کار و کیفیت آن آشنایی پیدا کنید.

بهترین روش برای خرید جهیزیه با قیمت مناسب

اغلب افراد تصور می‌کنند که بهترین روش برای پیداکردن محصولات ارزان سفر کردن به شهرهایی چون بانه و شهرهای مرزی است. لازم به ذکر است که دلیل تفاوت قیمت لوازم‌خانگی در این شهرها نداشتن ضمانت‌نامه است و با اینکه به دلیل وفور محصولات تقلبی که در این بازارها به فروش می‌رسند، کار شما را بسیار سخت می‌کنند.

فروشگاه اینترنتی برای خرید
خرید جهیزیه و تفاوت قیمت لوازم‌خانگی

ما به شما راهکار ساده‌تر، مطمئن‌تر سریع‌تری را به شما پیشنهاد می‌دهیم. شما می‌توانید به فروشگاه‌های اینترنتی معتبر سر بزنید و مشاهده کنید که فرق هزینه و قیمت لوازم‌خانگی چه‌قدر است و دلیل این تفاوت چیست. دو عامل مهم در این سایت‌ها وجود دارد که موجب تفاوت قیمت در لوازم‌خانگی شده است.

اولین عامل تخفیفات و امکاناتی است که این سایت‌ها برای مشتری‌هایشان در نظر گرفته‌اند. دومین عامل حذف شده واسطه‌هاست. شما می‌توانید در هر کجای ایران که هستید با صرف کمترین زمان و بدون نیاز به سفر کردند محصولات باکیفیت و اورجینال را از سایت‌های اینترنتی خریداری کنید. دقت کنید که سایت حتماً نماد اعتماد الکترونیک را داشته باشد.

مهم‌ترین نکات در زمینه خرید از شهرهای مختلف

زمانی که قصد دارید به شهری سفر کنید تا از طریق آن لوازم‌خانگی‌تان را تهیه کنید یا زمانی که به دنبال خرید لوازم‌خانگی از شهر خودتان هستید؛ نکات زیر را مدنظر قرار دهید.

 • پیش از آنکه برای خرید محصول به شهر دیگری سفر کنید؛ مطمئن شوید که فرق قیمت لوازم‌خانگی در این شهر با شهر شما فاحش باشد و ارزش هزینه‌کردن برای سفر و حمل‌ونقل را داشته باشد.
 • پیش از آنکه برای خرید لوازم‌خانگی به فروشگاهی سر بزنید، در اینترنت سرچ کنید تا به شما فروشگاه‌ها نزدیک و معتبر اطرافتان را نشان دهد تا در بتوانید در زمان نیز صرفه‌جویی کنید.
 • هرگز در روز اولی که برای خرید رفتید، اقدام به خرید نکنید. چرا که ممکن است در روزهای آینده محصولی را با ویژه‌هایی نمونه‌ای که خریداری کرده‌اید، پیدا کنید که قیمت مناسب‌تری دارد.
 • برای خرید لوازم الکترونیک حتماً به نوع مارک و برند محصول، قیمت، کیفیت توان الکتریکی و برچسب انرژی توجه کنید.

روش‌های شناسایی لوازم‌خانگی اصل از بدل

در این بخش از مطلب به برخی از ویژگی‌های محصولات اصل لوازم‌خانگی اشاره می‌کنیم. تا شما با اطلاع داشتن از این موضوع بتوانید در زمان خرید محصولات، لوازم‌خانگی تقلبی از اصل را به‌راحتی تشخیص دهید.

فروشگاه اینترنتی برای خرید
شناسایی جنس‌ها بدل از اورجینال و تفاوت قیمت لوازم‌خانگی
 1. هر لوازم الکترونیک خانگی دارای یک کد مخصوص است که این کد برای هر محصول متفاوت است.
 2. برای خواندن کد اصل محصول به سراغ برچسب روی کالا نروید. کد محصول اصل باید بر روی بدنه آن درج شده باشد.
 3. برای شناسایی کد محصول؛ کد را بدون اضافه‌کردن هیچ‌گونه حرف در گوگل سرچ کنید و چندین سایت را بازکرده و نگاه کنید. اگر شماره کد در اینترنت نبود محصول تقلبی است.
 4. حتماً به متمایز بودن ظاهر کالا به نسبت نمونه‌ها اصل توجه کنید. به‌عنوان‌مثال تعداد کشوها و قطعات یخچال را بشمارید.
 5. می‌توانید از یک متر استفاده کنید و ابعاد وسیله را با اندازه‌هایی که شرکت تولیدکننده اعلام کرده است مطابقت دهید.

سخن پایانی در مورد تفاوت قیمت لوازم‌خانگی

در این مقاله به این موضوع پرداختیم که دلیل اصلی تفاوت قیمت لوازم‌خانگی چیست. عدم ثبات اقتصادی، تورم، تحریم و همچنین بالا و پایین‌تر رفتن نرخ ارز از جمله عوامل اثرگذار بر قیمت لوازم‌خانگی به شمار می‌رود. وسایلی که از ملزومات اصلی در زندگی همه خانوارها است و باعث شده که هر کس با بهره‌بردن از آنان، زندگی راحت‌تری را تجربه کنند.

از طرفی دیگر در زمینه ارزان‌ترین بازارهای خریدوفروش لوازم‌خانگی در شهر مرزی صحبت شد و اینکه تا چه اندازه وجود خدمات گارانتی بااهمیت است. در لوازم‌خانگی برندها متفاوت است و گاهی این قیمت بر همین اساس شکل می‌گیرد. البته باید به این نکته توجه کرد که همه چیز برند نبوده و آپشن‌های مختلف در تعیین قیمت تأثیری بسیار زیاد دارند.

بهتر است که اول‌ازهمه بودجه خود را در نظر بگیرید و سپس اقدام به تعیین آپشن‌ها کنید. البته حواستان باشد که کارکرد را نسبت به داشتن امکانات بیشتر ترجیح دهید و همواره از اجناسی که به هر شکلی خیلی ناآشنا هستند یا تقلبی خواهند بود، دوری کنید؛ زیرا خرید این موارد چیزی جز هزینه مجدد نخواهد بود و مجبور هستید چندین برابر خرج کنید و در نهایت شاید چیز باب میلتان نیز به دست نیاید.