راهنمای استفاده از ماشین اصلاح
کامل ترین راهنمای استفاده از ماشین اصلاح برای آقایان

ماشین اصلاح این روزها بیش از هر زمان دیگری کاربرد دارد. زیرا با وجود دستگاه‌های پیشرفته‌ای که در اختیار داریم. احتمالاً بسیاری از ما تمایل کمتری برای رفتن به آرایشگاه‌ها پیدا کرده‌ایم. چون می‌توانیم از طریق دستگاه‌های پیشرفته، خودمان اقدامات آرایشی و پیرایشی را در منزل انجام دهیم. کافی است که راهنمای استفاده از ماشین اصلاح را بدانید.

یکی از این دستگاه‌هایی که در بین آقایان محبوبیت زیادی دارد. و احتمالاً همه شما در منزلتان آن را دارید. ماشین اصلاح است. اما سوال اینجاست که چگونه باید از این دستگاه به بهترین نحو ممکن استفاده کرد؟ در این مقاله قصد داریم که طریقه استفاده از ماشین اصلاح را برایتان شرح دهیم. و به شما توضیح دهیم که چگونه به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید.

نحوه استفاده از ماشین اصلاح

قطعاً می‌توان گفت که ماشین‌های اصلاح پرکاربردترین و رایج‌ترین وسیله در حوزه آرایشگری و از بین بردن موهای زائد هستند. و معمولاً در سالن‌های مردانه بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. البته که این دستگاه در بین تمام دستگاه‌های دیگری که برای آرایشگری استفاده می‌شود. جزء محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین دستگاه‌های بازار است. که به آن دستگاه اصلاح موی سر گفته می‌شود.

راهنمای استفاده از ماشین اصلاح
راهنمای استفاده از ماشین اصلاح

چه افرادی باید از ماشین اصلاح استفاده کنند؟

قبل از اینکه راهنمای استفاده از ماشین اصلاح را یاد بگیرید. باید اول ببینید که آیا شما جزء افرادی هستید. که بهتر است از ماشین اصلاح استفاده کنید یا اینکه باید تیغ را به کار بگیرید؟ ماشین اصلاح می‌تواند برای هر نوع پوستی مناسب، مفید و قابل استفاده باشد.

همه چیز به این بستگی دارد که شما چه انتخابی دارید و چه چیزی را ترجیح می‌دهید. و به دنبال چه روشی هستید. اما گاهی اوقات بعضی از افراد در شرایط خاصی قرار می‌گیرند. که حتماً باید ماشین اصلاح را جایگزین تیغ کنند. در غیر این صورت به پوستشان آسیب وارد می‌شود.

افرادی که باید این کار را انجام دهند. شامل کسانی می‌شوند که پوست آن‌ها حساس و خشک است. پوست حساس و خشک در برابر تیغ تحریک می‌شود. در نتیجه عامل ایجاد آلرژی و واکنش منفی روی پوست خواهد شد و پوست دچار التهاب می‌شود. در چنین شرایطی توصیه می‌کنیم که این افراد از تیغ استفاده نکرده و ماشین‌های اصلاح را جایگزین کنند.

توضیحاتی درباره استفاده از تیغ

تیغ‌هایی که در ماشین اصلاح وجود دارند، مستقیم با پوست تماس پیدا نمی‌کنند. یک توری فلزی بین آن‌ها قرار می‌گیرد که فاصله چند میکرونی با پوست دارد و باعث می‌شود بدون کمترین حدِ برخورد با سطح پوست، صورتتان اصلاح شود. در نتیجه دیگر حساسیت، آلرژی و خشکی ایجاد نمی‌شود. همه این‌ها مواردی هستند که باید در راهنمای استفاده از ماشین اصلاح مد نظر قرار دهید.

حداقل اگر مجبور هستید که هر روز صورت خود را اصلاح کنید، توصیه ما این است که تیغ را هر روز استفاده نکنید و به جای آن از ماشین اصلاح استفاده کنید. اگر هم برایتان مقدور است، به طور کل همیشه از ماشین اصلاح برای پوست حساستان کمک بگیرید؛ زیرا اگر تیغ پشت سر هم استفاده شود، عوارض و حساسیت روی پوست بیشتر می‌شود اما استفاده از ماشین اصلاح به صورت روزانه هیچ مشکلی را برای پوستتان ایجاد نمی‌کند.

مورد بعدی، افرادی هستند که روی پوست عارضه‌های مختلف دارند. به ‌عنوان‌ مثال افرادی که دچار آکنه یا زخم روی پوست خود هستند، بهتر است از تیغ استفاده نکنند؛ زیرا احتمال وخیم شدن شرایط روی پوست وجود دارد و عوارض جبران‌ناپذیری را ایجاد می‌کند. این افراد حتماً باید همیشه از ماشین اصلاح استفاده کنند؛ حتی در سفر هم باید این دستگاه را با خودشان ببرید.

راهنمای استفاده از ماشین اصلاح
راهنمای استفاده از ماشین اصلاح مدرن

موزر چیست؟

موزر هم یک نوع ماشین برای اصلاح مو است اما تفاوت‌هایی دارد که باید در راهنمای استفاده از ماشین اصلاح، در موردش صحبت کرد. در موزر یک عدد شانه روی دستگاه قرار می‌گیرد که از طریق آن می‌توانید موهای خود را تا حدی که می‌خواهید، کوتاه کنید. یعنی اندازه موها دلخواه خودتان است و بستگی به این دارد که می‌خواهید موهایتان چه سایزی داشته باشند.

بسیاری از شما موزر را می‌شناسید اما کار کردن با آن را بلد نیستید. قبل از هر چیزی اول باید به دستگاهی که قرار است بخرید، دقت کنید. توصیه ما این است که از برند آلمانی استفاده کنید. برندهای آلمانی موزر معمولاً از پلاستیک در بدنه استفاده کرده‌اند اما از لحاظ موتور، قدرت بسیار زیادی دارند و تا سال‌های سال برایتان کار می‌کنند.

راهنمای استفاده از ماشین اصلاح
موزر و راهنمای استفاده از ماشین اصلاح

چطور از ریش تراش یا ماشین اصلاح سر استفاده کنیم؟

خوب سوال اصلی اینجاست که اگر ما یک ماشین اصلاح سر خوب خریداری کنیم، چگونه باید از آن استفاده کنیم که هم بتوانیم موهای خود را به بهترین شکل ممکن کوتاه کنیم و هم این که به دستگاه آسیب وارد نکنیم؟

برای استفاده از این ماشین‌های اصلاح برای موی ریش یا موی سر که در راهنمای استفاده از ماشین اصلاح به آن اشاره می‌شود، اول باید به این نکته دقت کنید که حرکت دستگاه باید خلاف جهت رویش موها باشد. یعنی اگر موی ریش از بالا به پایین در آمده، شما باید دستگاه را از پایین به بالا روی صورت بکشید یا برعکس و از این طریق موهای زائد را از بین ببرید. پس همه چیز به نوع و مدل ریش‌ها و جهت رویش آن‌ها بستگی دارد.

نکته بعدی که باید به آن دقت کنید، این است که ماشین‌های ریش تراش معمولاً خیلی نرم و راحت روی صورت حرکت می‌کنند و فقط مو را از روی پوست بر می‌دارند و باعث زخم شدن پوست نمی‌شوند اما باز هم توصیه می‌شود که شما حین کار با آن‌ها احتیاط را کاملاً رعایت کنید، کارتان را آهسته انجام دهید و کاملاً آرامش داشته باشید تا بتوانید موی خود را به بهترین نحو ممکن اصلاح کنید و به راحتی کارتان را انجام دهید.

کلیدهای ریش تراش

مورد بعدی اینکه ریش تراش‌ها یا دستگاه‌های اصلاح موی سر دارای یک کلید هستند. این کلید برای خاموش و روشن کردن دستگاه است که معمولاً در قسمت چپ قرار می‌گیرد. یک کلید دیگر که معمولاً در قسمت راست دستگاه است، برای این است که شما ارتفاع برش مو را انتخاب کنید؛ یعنی همه چیز دست خودتان است.

زمانی که کلید تنظیم کننده ارتفاع برش مو را دست‌کاری می‌کنید، یک اهرم تنظیم کننده دارد که آن را در پنج جهت مختلف برایتان تنظیم می‌کند و شما می‌توانید تعیین کنید که موهایتان با چه سایزی و چه ارتفاعی کوتاه شوند.

نکته مهم این است که با توجه به نکات راهنمای استفاده از ماشین اصلاح، اگر قصد استفاده از ماشین‌های اصلاح برای صورت را دارید و می‌خواهید هنگام صبح این کار را انجام دهید، باید صبر کنید که حدود نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه از بیدار شدنتان بگذرد. اگر این تایم را صبر کنید، پف صورت کمتر می‌شود و کار اصلاح راحت‌تر انجام می‌گیرد.

راهنمای استفاده از ماشین اصلاح
راهنمای استفاده از ماشین اصلاح برای صورت آقایان

آماده سازی صورت قبل از اصلاح

زمانی که می‌خواهید از ماشین‌های اصلاح صورت استفاده کنید، توصیه ما این است که اول صورت و یا موهای سر خود را با آب ولرم شستشو دهید. انجام این کار باعث می‌شود که منافذ پوست باز شوند. همچنین فولیکول‌های مو نرم می‌شوند و زمانی که دستگاه را روی صورت یا روی پوست سر استفاده می‌کنید، موها راحت‌تر خارج می‌شوند. بهترین حالت این است که قبل از اصلاح، دوش آب گرم بگیرید و صورت خود را با آب گرم شستشو دهید.

بعضی از افراد حوله آب گرم روی صورتشان قرار می‌دهند که این روش می‌تواند عملکرد خوبی ایجاد کند. همچنین می‌توانید از کرم و لوسیون قبل از اصلاح استفاده کنید. این کرم‌ها یا لوسیون‌ها باعث کاهش چربی اضافه صورت می‌شوند. البته دقت کنید که فقط اگر ریش تراش ضد آب است، آن را داخل حمام ببرید؛ در غیر این صورت این کار را نکنید و این یک نکته مهم در راهنمای استفاده از ماشین اصلاح است.

راهنمای استفاده از ماشین اصلاح
انواع شانه ها و راهنمای استفاده از ماشین اصلاح

ماشین اصلاح مخصوص آقایان چقدر ماندگاری دارد؟

ماندگاری یک دستگاه یا وسیله برقی بستگی به این دارد که شما چگونه از آن استفاده می‌کنید و چقدر حواستان را جمع می‌کنید که به آن آسیب وارد نشود که حتماً در راهنمای استفاده از ماشین اصلاح باید آن را یاد بگیرید. عوامل دیگری هم در این موضوع دخیل هستند. شما باید نکات نگهداری مربوط به ماشین اصلاح را با توجه به برندش و دستوراتی که ارائه داده است، جدی گرفته و آن‌ها را به کار بیندازید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی تا سال‌های سال از آن استفاده کنید.

اگر احساس می‌کنید که ماشین اصلاح سرعت کند و آهسته‌ای پیدا کرده یا موهایتان را می‌کشد یا باعث ایجاد صدای عجیب و غریب و ناهنجار می‌شود، یعنی زمان آن رسیده است تا ماشین اصلاح و تیغه آن را خیلی خوب تمیز کرده یا تعویض کنید.

راهنمای استفاده از ماشین اصلاح
روغن مخصوص و راهنمای استفاده از ماشین اصلاح

بهترین روش برای تمیز کردن و نگهداری از ماشین اصلاح

زمانی که می‌خواهید یک ماشین اصلاح خوب و کاربردی بخرید، باید به این فکر کنید که چگونه باید از آن نگهداری کنید. اگر ماشین اصلاح هنوز به جریان برق وصل است، اول باید آن را خاموش کرده و سپس از برق جدا کنید بعد از آن می‌توانید یک برس و فرچه تمیز بر دارید و موهایی که روی تیغ هستند را کنار بزنید و تیغه را تمیز کنید.

انجام این کار باعث می‌شود که تیغه تیزتر کار کند. مهم‌تر از همه اینکه الکل می‌تواند این قسمت را ضدعفونی کند. پس بهتر است کمی الکل به تیغه ماشین اصلاح بزنید تا همه باکتری‌ها و میکروب‌ها را از بین ببرید و این قسمت را ضدعفونی کنید. در راهنمای استفاده از ماشین اصلاح باید گفت که این دستگاه‌ها همچنین روغن‌های مخصوص به خودشان را هم دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و آن‌ها را روی تیغه بزنید.

فروشگاه اینترنتی برای خرید
ماشین اصلاح قدیمی در راهنمای استفاده از ماشین اصلاح

چگونه ماشین اصلاح را تمیز کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید یکی از راه‌های سالم نگه داشتن ماشین اصلاح این است که آن را تمیز نگه دارید اما چگونه باید آن را تمیز کرد؟ توصیه ما در آموزش طریقه استفاده از ماشین اصلاح، این است که آخر هفته‌ها را به انجام این کار اختصاص دهید که می‌دانید کاری با ماشین اصلاح ندارید و فقط می‌خواهید آن را تمیز کنید. در چنین حالتی باید تیغه را از ماشین اصلاح جدا کنید سپس آن را به صورت جداگانه ضدعفونی و تمیز کنید.

برای جدا کردن تیغه می‌توانید از پیچ گوشتی استفاده کنید یا یک مسواک تمیز را بردارید و از طریق آن همه موهای زائدی که لابه لای تیغه گیر کرده یا همه چربی‌هایی که آنجا وجود دارند را پاک‌سازی کنید. سپس به سراغ مایع ظرف‌شویی بروید و مقدار کمی از آن را روی تیغه دستگاه بریزید و با آب شستشو دهید. انجام این کار باعث می‌شود که همه چربی‌ها و میکروب‌ها خیلی راحت از سطح تیغه پاک‌سازی شوند. سپس یک ظرف بردارید، مقدار کمی الکل داخل آن بریزید و بعد تیغ را داخل الکل بگذارید.

۱۰ دقیقه صبر کنید و بعد اسپری هوای فشرده را بردارید و آن را به تیغ اسپری کنید. اکنون تیغه آماده است تا آن را به ماشین اصلاح وصل کنید. تمام نکاتی که در بالا گفتیم باعث می‌شوند که ماشین اصلاح به بهترین شکل ممکن تمیز شود. مهم‌تر از همه اینکه امکان عفونت، بیماری و زخم روی پوست کاهش پیدا می‌کند و صورت

نرم‌تر و سالم‌تری خواهید داشت و طول عمر دستگاه هم افزایش پیدا خواهد کرد که در راهنمای استفاده از ماشین اصلاح، آن را یاد خواهید گرفت.

فروشگاه اینترنتی برای خرید
راهنمای استفاده از ماشین اصلاح

چگونه ماشین اصلاح را روغن کاری کنیم؟

برای اینکه بتوانیم نحوه استفاده از ماشین اصلاح را به خوبی یاد بگیریم و کیفیت کار آن را بالاتر ببریم و کاری کنیم که تیغ آن تیزتر و سریع‌تر عمل کند، باید روغن کاری را انجام دهیم. این کار باعث می‌شود که اصطکاک به تیغه ریش تراش از بین برود و قطعات بهتر و با کیفیت بالاتری کار کنند. با انجام این کار گرمای بیشتری تولید شده و هیچ گونه زخم و ناراحتی روی پوست ایجاد نمی‌شود؛ پس کافی است که هر بار آن را روغن کاری و از روان‌کننده‌ها استفاده کنید که ضد خوردگی باشند و باعث شوند که این سطوح بدون عیب و نقص باقی بمانند.

آیا حتماً باید روغن کاری را انجام دهیم؟

زمانی که می‌خواهید طرز استفاده از ماشین اصلاح را یاد بگیرید، باید بدانید که گرمای بیش از حدی به خاطر اصطکاک تیغه‌ها ایجاد می‌شود. بعد از استفاده از روغن، تیغه‌ها نرم‌تر می‌شوند و از حالت خشکی در می‌آیند؛ در نتیجه اصطکاک روی پوست اثر نمی‌گذارد و پوست دچار بریدگی نمی‌شود. مهم‌تر از همه اینکه دستگاه صدای خشن تولید نمی‌کند؛ بنابراین اگر روغن نزنید، با این مشکلات مواجه هستید.

روغن زدن باعث می‌شود که همه این مشکلات برطرف شده و از زنگ زدگی تیغه جلوگیری شود و طول عمر آن‌ها افزایش پیدا کند. پس هر چقدر که از ماشین اصلاح بیشتر استفاده می‌کنید، باید تعداد دفعات روغن کاری هم بیشتر شود.

فروشگاه اینترنتی برای خرید
راهنمای استفاده از ماشین اصلاح

علت روشن نشدن ریش تراش چیست؟

گاهی اوقات به طور ناگهانی متوجه می‌شوید که ماشین اصلاح درست کار نمی‌کند و تیغه‌های آن حرکت نمی‌کنند و روشن نمی‌شوند. به نظر شما چه عواملی باعث می‌شوند که ریش تراش به یکباره روشن نشود؟ برای بررسی این موضوع، دلایل روشن نشدن ریش تراش را به شما معرفی خواهیم کرد.

بررسی پریز برق

اول از همه دقت کنید شاید اشکال از پریز برق باشد. پس اول پریز برق را چک کنید و ببینید که برق را انتقال می‌دهد یا به عنوان دیگر یک دستگاه دیگر را امتحان کنید و ببینید که آن روشن می‌شوند یا نه. اگر روشن شد، یعنی اشکال از دستگاه است.

بررسی خرابی دو شاخه یا سیم رابط

شاید اشکال از دو شاخه دستگاه باشد. دو شاخه یا سیم رابط را بررسی کنید. برای انجام این کار باید دستگاه را از برق بکشید. حال باید سیم‌های ورودی برق را که از داخل دستگاه رد شده‌اند، به یکدیگر وصل کنید. اگر بعد از تست متوجه شدید که این سیم‌ها سالم هستند، باید به بررسی دستگاه خود بپردازید.

خرابی کلید قطع و وصل

شاید کلید روشن خاموش دستگاه خراب شده و مانع از روشن شدن آن می‌شود. اکنون می‌توانید از طریق اهم متر از سلامت کلید قطع و وصل مطمئن شوید که اگر سالم باشد، عقربه اهم متر به سمت صفر حرکت می‌کند اما اگر خراب باشد، اغلب روی بی نهایت قرار می‌گیرد.

قطعی اتصالات داخلی ریش تراش

دلیل دیگری که برای روشن نشدن ریش تراش ماشین اصلاح وجود دارد، این است که ایرادی به اتصالات داخلی آن وارد شده باشند که در چنین حالتی می‌توانید درپوش ریش تراش را باز کنید و دوباره سیم‌هایی که جدا شدند را متصل کنید. طرز استفاده از ماشین اصلاح بسیار راحت است. همچنین مشکلات و خرابی‌های موجود در این دستگاه‌ها، به سرعت قابل تعمیر خواهند بود.

از کجا بفهمیم که باید تیغه‌های ماشین اصلاح را عوض کنیم؟

در راهنمای استفاده از ماشین اصلاح، باید گفت که تیغه‌های موزر یا ماشین اصلاح، گاهی اوقات خیلی زود کند می‌شوند؛ در صورتی که دستگاه هنوز سالم است و خیلی خوب کار می‌کند. در چنین حالتی می‌توانید تیغه‌ها را تعویض کنید. لازم نیست که منتظر نشانه یا علامت خاصی باشید. توصیه ما این است برای اینکه کارتان بهتر راه بیفتد و دستگاه‌ها هم عملکرد بهتری داشته باشند، هر سال یا هر ۱۸ ماه یک بار این تیغه‌ها را تعویض کنید.

فروشگاه اینترنتی برای خرید
تمیز کردن ریش تراش در راهنمای استفاده از ماشین اصلاح

جمع‌بندی

راهنمای استفاده از ماشین اصلاح به شما کمک می‌کند که یاد بگیرید چگونه باید از این دستگاه استفاده کنید تا هم کارتان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و هم بتوانید طول عمر دستگاه را بالاتر ببرید. قطعاً بدون اطلاعات و آگاهی نمی‌توانید این موارد را به کار بگیرید. پس تا به اینجا با خواندن این مقاله یاد گرفته‌اید که چگونه از ماشین اصلاح به بهترین نحو ممکن استفاده کنید و مراقبت خوبی از آن داشته باشید.